poniedziałek, 27 sierpnia 2012

Szlifierka kątowa

Szlifierka kątowa jest jednym z podstawowych narzędzi kamieniarza. Każdy kamieniarz wie jak ją obsługiwać oraz co posiada. Przybliżę laikom jej budowę oraz funkcje:

 Każda szlifierka wyposażona jest w:
  • Kabel który podłączamy najczęściej do sieci 230V, chyba, że chodzi o "Celmę" (rodzaj szlifierki) która służy do szlifowania na mokro to w ten czas podłączamy do transformatora który zmniejsza napięcie do ok. 150V przez co praca na mokro jest bezpieczniejsza.
  • Tarczę diamentową, która może być cała w diamencie; do cięcia gresu szkliwionego; lub po żeberkowana by szybciej ciąć. Mamy również inne tarcze na rzepy po to by wygodnie je wymieniać i mają one różną twardość. O tym później.
  • Rączkę która służy do wygodnego i bezpiecznego trzymania szlifierki, nie zaleca się pracować bez rączki, lecz czasem tak się zdarza.
  • Osłonkę która ma za zadanie pilnować nasze oczy i ręce przed opiłkami stali, jeśli służy nam do cięcia stali lub odpryskami kamienia. Także nie zaleca się pracy na szlifierce bez osłonki lecz czasem po prostu trzeba. 
--> Wyróżniamy dwa rodzaje szlifierek kątowych z regulacją obrotów, po to by pewniej pracować oraz dokładniej docinać w wolniejszej prędkości od 15000 obrotów/min do 4800 obr./min. Regulacja zazwyczaj jest w dolnej części rękojeści.
  1.  Praca na szlifierce na mokro:
Tarcze do szlifierki kontowej, zaczepiane na rzepy, dla wygody i efektywności pracy. Zarówno na mokro jak i na sucho z tym, że różne są rodzaje tarcz do szlifowania na mokro i na sucho.
Twardość tarczy mierzymy najtwardsza 50do najbardziej miękkiej 3000.
Dzięki takiej granulacji i szlifowaniu po kolei z delikatnym dostarczaniem wody:
  • 50 - szlifujemy aż uzyskamy jednolity kolor kamienia
  • 100 - Jak wyżej
  • 200 - j.w.
  • 400 - j.w.
  • 800 - j.w.
  • 1200 - jeśli jeszcze nie ma poleru czyli śliskiej i błyszczącej powierzchni to szlifujemy wyższymi wartościami,
  • 1500,
  • 3000.
--> Tarcze, ściernice diamentowe do cięcia na sucho:
Wyróżniamy dwa rodzaje:

Do cięcia na wprost lub pod kątem, cięcia gresu szkliwionego ze względu na dużą ilość diamentowej powierzchni na obwodzie:
 
Oraz do cięcia na prosto z większą prędkością niż cała, gdyż ta jest po żeberkowana, po segmentowana:
Są również ściernice które dzięki swojej powierzchni są idealne do tworzenia fazek, ćwierć wałków (zaokrąglanie lub ścinanie rogów dla estetyzmu oraz bezpieczeństwa, by się nie okaleczyć).

-->
     2. Praca na szlifierce na sucho.

Na sucho praca na szlifierce wygląda podobnie do pracy na sucho, lecz w przepisach BHP zakłada się korzystanie z maseczki po to by pył nie dostał się do płuc. Mamy również inny wygląd tarcz gdyż te które używany na mokro uległy by spaleniu.

Tarcze te mają podobną budowę granulatu co papier ścierny i często ulegają szybkiemu zużyciu, lecz są rodzaje specjalnie wykonane, po to by miały dłuższą żywotność:



Filmik przedstawiający podstawy obróbki kamienia:



Podczas obróbki kamienia na mokro sytuacja niekiedy wygląda nawet ja na krytej pływalni w Chrzanowie, gdyż, rozpędzona szlifierka i płynąca z wężyka woda sprawia, naturalny oprysk twarzy i można poczuć się jak na kursie żeglarskim w Krakowie nad jeziorem "Chechło". W słońcu nawet sprawia to, że kropelki wody działają niczym soczewka i stwarzają piękną opaleniznę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz