poniedziałek, 27 sierpnia 2012

Rodzaje kamienia naturalnego


Kamień naturalny

Kamień naturalny jest czymś fantastycznym do obróbki. Można z niego tworzyć niesamowite rzeczy, za pomocą szlifierki prostej o której popiszę podczas następnego posta. Z kamienia naturalnego o różnych deseniach możemy tworzyć: podstawki, serduszka, różyczki, posążki i co tylko nam fantazja podpowie.


 Wymienię teraz najbardziej znane gatunki kamienia naturalnego na których miałem przyjemność pracować: 
  1. Granit w tym:
  • szwed,
  • szczegom
  • chińczyk
     2. Marmur

     3. Piaskowiec

 Postaram się teraz opisać je ich właściwości oraz sposób w jaki najlepiej je obrabiać. 
Zawsze zaczynamy od kamienia surowego czyli nie wyglądającego okazale lub sprawiający wrażenie niedoskonałego, doskonałość to stan w jakim widzieliśmy go w polerze, czyli wypolerowanym za pomocą rzepów o których mowa w szlifierce kątowej


Stan "surowy" kamienia marmur:

  

Stan "poler" kamienia marmur:


Z pośród wyżej wymienionych kamieni naturalnych najłatwiej i zupełnie bez utrudnień w postaci dodatkowego zużywania tarcz polerskich, jest piaskowiec. Jego pisakowa struktura jest na tyle miękka, że nie poddaje się żadnym innym zabiegom, niż pocięcie go na kawałki. Jest on wykorzystywany do robienia nagrobków oraz w budownictwie jako części muru oraz jako cokoły przy tworzeniu kominków.
Na drugim miejscu klasóje się marmur, który swoją kruchością oraz miękkością bardzo łatwo ulega zmienieniu się z formy "surowej" w formę "polerowaną". 
Najbardziej rozpowszechniony i okazujący wiele walorów estetycznych jest granit który ciężko się obrabia, ciężko w sensie trzeba przyłożyć się do pracy z cierpliwością i wytrwałością. Skutek jest następujący:


GRANIT bez "poleru", surowy:


Granit z "polerem":


Filmik przedstawiający teoretyczny sposób obróbki kamienia:
 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz